Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 22-05-2021 21:44   Güncelleme : 22-05-2021 22:46

Yaş çayın tadı kaçtıkça kaçıyor kontenjan düştükçe düşüyor

Çaykur'un daha mayıs ayı çay kampanyasını açmadan 210 bin çay çiftçisinin yaş çayına kota uygulayacağını duyurmuş olması bu yıl çay üreticisinin de mağduriyet yaşayacağını göstermişti.

Yaş çayın tadı kaçtıkça kaçıyor kontenjan düştükçe düşüyor

Yaş çay kampanyasının başlamasından günler önce kota miktarı 600 kg olarak açıklanmıştı. Çay üreticileri, her yıl kota ve kontenjanın kaldırılmasını  ve üreticiye çayını kota olmadan satabilme garantisini vermesini sürekli talep ediyor olmalarına karşı bu talepleri yerine gelmiyor. Üstelik her yıl çay sezonunda kota miktarını azaltıyor ve üreticiyi umutsuzluğa sürüklüyor. 


Kota ve kontenjanı dışında kalan yaş çayını özel sektöre vermek zorunda kalan çiftçiler, taban fiyatının yarısına denk gelen fiyata çayını özel sektöre satmaya mecbur ediliyor. 
Bazı özel sektör çay fabrikaları yaş çayı peşin olarak 3.75 tl taban fiyatıyla alıyor. Eğer çiftçi çayını devletin verdiği 3.87 tl fiyata satmak isterse ücretini vadeli olarak alabiliyor. 

 

Özel sektör 3.75 ₺ peşin fiyata aldığı yaş çay fiyatını kontejanın 30 kg düşmesiyle yaş çay brüt fiyatını 3.37 ₺ indirdi. 


Özel sektör en başta vadeli aldığı çayın ödemesini temmuz ayında ödeyeceğini duyurmuştu. Bunu duyan üretici, kontenjan fazlası çayını özel sektöre satmaya götürdüğünde hayal kırıklığı yaşadı. Önümüzdeki temmuz ayında verilmesi beklenen yaş çay ödemelerini bir sonraki yıl mayıs ayında alabileceklerini öğrendiler. 
ÇAYKUR, 23.05.2021 pazar günü dahil olmak üzere konvansiyonel yaş çay kontenjanı dekara 20 kg kontenjan uygulacağını duyurdu. Üretici, özel sektörün bunu fırsat bilip ödemeyi seneye ertelediğini Çaykur'un kontenjanı düşürmekteki amacının üreticiyi özel sektöre yönlendirme isteği olarak yorumladı. 
Özel sektör uygulamalarının hiçbir denetim mekanizması tarafından denetlenmediği gibi Çaykur üreticiyi kontenjan ve kota uygulaması konusunda çaresiz ve el mecbur bırakmaktadır. 
Çiftçiler, yaş çay taban fiyatını özel sektörü de bağlamasını ve özel sektörün kontenjan ve kotanın bu durumunu fırsat bilip taban fiyatı altında alım yapmamasını istiyor.

EDİTÖR:ŞÜKRAN BÜYÜK