Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 26-01-2022 16:44   Güncelleme : 26-01-2022 16:44

'Yaş çay taban fiyatı enflasyonun altında olmayacaktır'

ÇAY İşletmeleri (ÇAYKUR) Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, 2022 yılı yaş çay alım fiyatı ile ilgili, “Bugüne kadar sosyal devlet anlamında hiçbir şekilde enflasyonunun altında bir fiyat artışı olmadı. Bu senede enflasyon değerinde bir artış yapılır diye düşünüyorum” dedi.

'Yaş çay taban fiyatı enflasyonun altında olmayacaktır'

 

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, 53 Gazeteciler Derneği’nde düzenlediği basın toplantısında geçen yılın üreticiler için güzel bir yıl olduğunu söyledi. Alim, “Tarihinde hiç olmadığı kadar yüksek bir alım yaparak 860 bin ton yaş çay alımı ve bunun karşılığında da 157 bin ton kuru çay satışı yaptık. İhracat kısmında 3 bin ton ile kaldık, biz bunu yeterli bulmuyoruz. 100’e yakın ülkeye ihracatımız gerçekleşti” ifadelerini kullandı.


 

'AMACIMIZ ÇAYIN HER BİR PARÇASINI KULLANABİLMEK'


 

2022 yılı hazırlıklarının devam ettiğini söyleyen Alim “Bu yıl önceki yıllardan daha iyi olacağını düşünüyorum. Yeni sezona 50-60 bin ton gibi bir kuru çay stoku ile gireceğiz. Çayı ekonomiye kazandırabilmek için farklı çalışmalar içerisindeyiz. Çay tohumundan yağda ARGE çalışmalarımız sonuçlandı. Birkaç kozmetik sektörü ile görüştük. Amacımız, çayın her bir parçasını kullanabilmek” dedi.


 

'ENFLASYON DEĞERİNDE BİR ARTIŞ YAPILIR'


 

2022 yılı yaş çay alım fiyatı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Alim, “Bugüne kadar sosyal devlet anlamında hiçbir şekilde enflasyonunun altında bir fiyat artışı olmadı. Her zaman enflasyon veya 1 puanda olsa üzerinde bir artış yapıldı. Bu senede enflasyon değerinde bir artış yapılır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

ECEM YILMAZECEM YILMAZ