Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 15-10-2021 18:31   Güncelleme : 15-10-2021 18:31

Uzmanlar araştırdı : Biyoaktif özellik en çok bu balıkta

Ordu Üniversitesi'nde yürütülen 2 yıllık çalışma sonrası, en sevilen balık olan hamsinin biyoaktif özelliğinin yüksek çıktığı belirlendi.

Uzmanlar araştırdı : Biyoaktif  özellik en çok bu balıkta

Balık pazarlarının en çok satılan ürünü olan hamsi tam bir şifa deposu. Hem lezzeti hemde besin değeri ile sıkça tercih edilen hamsinin bir faydası daha ortaya çıktı.

Biyoaktif bileşen..Biyoaktif bileşenler gıdalarda genellikle az miktarlarda bulunsalar da sağlık üzerinde ciddi etkilere sahiptirler.

Biyoaktif bileşenlerin günlük tüketimlerinin arttırılması vücutta oluşabilecek hastalıkların önlenmesinde etkin bir yöntemdir.

Balıklardaki biyoaktif bileşiklerin bağışıklık için önemi çok büyük. Aynı zamanda bu bileşikler beyin için de faydalı, iltihap önleyici ayrıca çeşitli kanser türlerine karşı da  koruyucu ve bu özelliğin en yüksek çıktığı balık ise Rize'de en çok tüketilen ve sevilen besinlerinden olan hamsi, bu balığın mevsiminde daha çok tüketilmesi  daha çok fayda sağlıyor.

Hamside bulunan Omega-3 bebeklik ve çocukluk çağında sinir sistemi ve beynin gelişmesine yardımcı oluyor. Ve ileri yaşlarda ise genel sağlığın korunması açısından büyük önem taşıyor.