Gündem
Giriş Tarihi : 12-11-2021 18:59   Güncelleme : 12-11-2021 18:59

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Niğde'de konuştu:

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, her baronun bir hizmet binası olacağını, bunların yüzde 80'inden fazlasını tamamladıklarını bildirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Niğde'de konuştu:

Feyzioğlu, Niğde Barosunca mesleğe yeni başlayan avukatların kullanması için bir iş merkezinde oluşturulan "Genç Ofis"in açılışında yaptığı konuşmada, TBB Başkanı olarak son 10 yılda Niğde'ye 10 kez geldiğini söyledi.
"Öyle sanıyorum ki, bir Türkiye Barolar Birliği Başkanı Türkiye'nin her yerine en az 7 defa ayak basmamıştır, ben gittim." diyen Feyzioğlu, "Çünkü yönetimin fil dişi kulelerden, lüks makam odalarından gerçekleştirilebileceğine inananlardan değilim. Sahada olursanız yönetebilirsiniz. Meslektaşların dertlerini bilirseniz yönetebilirsiniz. TBB başkanlığını tercih etmeyebilirdim, kendi yolumda yürüyebilirdim, çok da mutlu ve keyifli yürüyebilirdim ama o zaman genç meslektaşlarımın derdini çözecek bunca icraatı yapamazdım." ifadelerini kullandı.
Feyzioğlu, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamında görevlendirilen avukatların ücret tarifesinde bu yıl yüzde 30 artış olacağını aktararak, CMK'de ve adli yardımda da en az yüzde 10 KDV indirimi alacaklarını vurguladı.

Feyzioğlu, şunları kaydetti:
"Netice, adli yardımla, CMK ile yaşamaya çalışan 60 bin genç meslektaşımın ekmek derdine bir nebze olsun çözüm bulunmasıdır. Netice, Genç Ofis gibi projelerle meslektaşlarımın kafe köşelerinde, simitçilerde, müvekkilleriyle itibarımızı düşüren görüşme görüntüleri vermesinin önlenmesidir. Netice, meslektaşlarımın iddia ve hüküm makamıyla eşit konuma yükseltilmesidir. Türkiye'de her baronun hizmet binası olacak. Allah'a şükür yüzde 80'inden fazlasını tamamladık. Bunun sonucunda, Türkiye'de baro başkanları iddia makamlarıyla güçte, makamda eşitleniyor. Bunları baro başkanlarının kara gözleri, kara kaşları için yapmıyoruz. Bunları eğer bir baro, savunmanın temsilcisi olarak iddianın karşısında eşit güçte olursa, meslektaşım sahada karakolda, adliye koridorunda da o denli güçlenir diye yapıyoruz."
Niğde Baro Başkanı Emin Alper Öztürk de Genç Ofis'i mesleğe yeni başlamış ya da ofisini henüz açmamış meslektaşlarının ücretsiz kullanabileceğini dile getirdi.
Feyzioğlu, konuşmaların ardından, çeşitli illerden gelen baro başkanları ve avukatlarla ofisin açılışını gerçekleştirdi.