Trabzon
Giriş Tarihi : 14-06-2021 17:19   Güncelleme : 14-06-2021 17:19

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu toplandı

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulunca Kadir Özcan Tesisleri Nizamettin Algan Salonu'nda değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu açıklamalarda bulundu.

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu toplandı

Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu:
"900 milyon lira ile devir aldığımız ekonomi, yüzde 80 harcaması avro olan bir kulüpte bugün kulübün net borcu 1 milyar 192 milyon lira. Yani neredeyse senelik Türk lirası bazında yüzde 10 artışla borcu frenlemeyi başardık"
- "Yapılacak olan 2 yabancı veya 3-4 yerli transferini karşılayabilecek kaynağa ve limite sahibiz. Zaten elimiz ve kolumuz transfer limit ve Bankalar Birliği ile yaptığımız anlaşma nedeniyle bağlı"
- "Şartlar el verse dahi biz Trabzonspor'u nasıl sıkıntılı bir süreçte aldığımızı, nasıl finansal zorluklarla karşı karşıya kaldığımızı unutmadık. Bu kulüp oyuncularına 6-7 ay para ödeyemeyen, 130'un üzerinde kesinleşmiş icra takibi olan, transfer yasağı yiyen, FIFA'da 30'un üzerinde dava dosyası bulunan bir kulüptü"

TRABZON (AA) - Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, 900 milyon lira borç ile devir aldıkları kulübün bugün net borcunun 1 milyar 192 milyon lira olduğunu, senelik Türk lirası bazında yüzde 10 artışla borcu frenlemeyi başardıklarını söyledi.

Ağaoğlu, Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulunca Kadir Özcan Tesisleri Nizamettin Algan Salonu'nda düzenlenen değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, dünya genelinde olumsuz etkileri olan Kovid-19'un, Trabzonspor'un gelirlerinde yüzde 70 azalmaya neden olduğunu ifade etti.

Salgın nedeniyle seyirci hasılatının sıfıra indiğini, ürün satışlarında ise yüzde 50 gerileme yaşadıklarını aktaran Ağaoğlu, "Aynı zamanda 2018 nisan ayında avro kuru 4,20 civarındaydı. Naklen yayınlardan 3 puan karşılığında elde ettiğimiz gelir yaklaşık olarak 600 bin avro yapıyordu. Bugün itibarıyla galibiyete 2 milyon gibi bir para ödeniyor, bunun da karşılığı 190 bin avro yapıyor. Yani neresinden bakarsak bakalım naklen yayın ve kur farkından kaynaklanan artıştan dolayı bütün kulüplerin gelirlerinde yüzde 70 oranında gerileme söz konusu." diye konuştu.

Ağaoğlu, bazı şeylerin değerlendirilirken içerisinde bulunulan şartların gerçeklerinin de göz önünde tutulması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

"900 milyon lira ile devir aldığımız ekonomi, yüzde 80 harcaması avro olan bir kulüpte bugün kulübün net borcu 1 milyar 192 milyon lira. Yani neredeyse senelik Türk lirası bazında yüzde 10 artışla borcu frenlemeyi başardık. Ama bunu tüm gelirlerimizin neredeyse yüzde 70 oranında azaldığı son 2 senede yaptık. Yapılan eleştirilerin hepsine saygım var, hiçbirini sağlıklı veya sağlıksız olarak değerlendirmiyorum. Ama eleştiri yapılırken içerisinde bulunduğumuz ekonomik ve sosyal şartların durumu göz önüne alınırsa çok daha farklı şekilde değerlendirme imkanına sahip oluruz."

Salgın sürecinde en fazla sıkıntı yaşadıkları konunun ürün satışı olduğuna dikkati çeken Ağaoğlu, halen 22 olan ürün satış mağaza sayısını 100'e çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

Ahmet Ağaoğlu, bu rakama ulaşmaları halinde Trabzonspor'un giderlerinin büyük bir bölümünün ürün satışlarından karşılanacağını ifade ederek, "Yine de pandemi döneminde, gelirlerin son derece azaldığı bir süreçte aile bütçesinden ayırıp Trabzonspor lisanslı ürünü almaya gayret gösteren taraftarların özverisi de her türlü takdirin üzerindedir." dedi.