Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 22-07-2021 13:37   Güncelleme : 22-07-2021 13:44

Sel felaketi Rize ve Artvin illerinde etkisini gösterdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Rize ili için 21 Temmuz saat 24:00'dan 23 temmuz Cuma akşamı saat 18:00'a kadar yaklaşık 36 saatlik metrekareye 100 kg civarında çok kuvvetli yağış." uyarısı yapılmıştı.

Sel felaketi Rize ve Artvin illerinde etkisini gösterdi.

Bugün sabah saatlerinde Doğu Karadeniz genelinde etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. 

Geçtiğimiz haftalarda sel felaketiyle karşı karşıya kalan Rize'de yine sel haberleri gelmeye başladı ne yazık ki. Çamlıhemşin, Ardeşen ve Fındıklı'da dereler taştı. Ev ve iş yerlerini sular bastı. 
Ardeşen' nin Tunca bölgesinde taşan dere önüne gelen her şeyi silip süpürdü. Yollar kapandı. Rize Valiliği tarafından yapılan açıklamada etkili olan sağanak yağış devam ederken 9 kişinin kurtarıldığı ve 2 köyün boşaltıldığı bildirildi. 

Sağanak yağış Artvin Arhavi'de de etkili oldu. Dereler taşıp yollardaki araçları sürükledi. Su basan evler tahliye edilmeye başlandı. Etkili olan sağanak yağışın yarına kadar devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan Karadeniz'de şiddetli yağışların yol açtığı can ve mal kayıplarına neden olan sel ve heyelanlarla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan 'İklim Değişikliği Eylem Planı' için harekete geçildi.