Samsun
Giriş Tarihi : 31-07-2021 14:30

Samsun'da kamp ve piknik kısıtlaması, anız yakılmasına yasak

SAMSUN Valiliği, orman yangınlarının önlenmesi için 30 Eylül tarihine kadar belirlenmiş alanlar haricinde kamp ve piknik yapılmasına kısıtlama getirirken anız ve bahçe atıklarının yakılması tamamen yasakladı.

Samsun'da kamp ve piknik kısıtlaması, anız yakılmasına yasak

) – SAMSUN Valiliği, orman yangınlarının önlenmesi için 30 Eylül tarihine kadar belirlenmiş alanlar haricinde kamp ve piknik yapılmasına kısıtlama getirirken anız ve bahçe atıklarının yakılması tamamen yasakladı.

 

Samsun İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, ülke genelinde çıkan yangınlara karşı tedbir alınması için bir araya geldi. Komisyon tarafından alınan kararlar valilik yoluyla duyuruldu. Yapılan duyuruda, “30 Eylül tarihine kadar yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlarda ateşli piknik yapmak, gezmek, motorlu taşıt kullanmak ve kamp yapmak yasaklanmıştır. Samsun genelinde anız ve bahçe artıklarını toplanarak yakılması yasaklanmıştır. Yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanlarında 31 Ekim tarihine kadar ateşli piknik yapılmasına saat 19.00’dan sonra müsaade edilmeyecektir. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına müsaade edilmeyecektir” denildi. Yeni kararlarda yaşanacak aksiliklerde ise gerekli olan adli ve idari işlemlerin yapılacağı belirtildi.