Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 29-03-2021 12:54   Güncelleme : 29-03-2021 12:54

RİZE'NİN UNUTULMAZ ARZUHALCISI ABDULKERİM KAYIKÇI

Eskiden daha çok adliye önlerinde belli ücret karşılığında davacı olan kişilere dilekçe yazan arzuhalciler yer alırdı. Günümüzde yok olmaya mahkûm olan bu mesleğin Rize'deki en önemli temsilcisi Abdulkerim Kayıkçı idi.

RİZE'NİN UNUTULMAZ ARZUHALCISI ABDULKERİM KAYIKÇI

O RİZE'NİN BİR RENGİYDİ

Arzuhalciliğe başlamadan önce Rize Adliyesi, Rize Valiliği bünyesinde Baş Katip olarak görev yapmış olması Rize'de tanınıyor olmasına ve yazacağı dilekçe konusunda tecrübe sahibi olmasını sağlıyordu. Güler yüzü, yardım severliğiyle Rize 'de sevilen sayılan bir insandı 

 

RİZELİLERE 37 YIL HİZMET VERDİ

1917 yılında Rize Merkez Pilavdağı Mahallesi'nde doğdu. Altı kardeşi vardır. İlkokul olarak üç yıl Osmanlıca okudu ve bundan sonra ilköğretimini tamamladı. Rize Orta Mektebi'nde okudu. Askerlikten evvel vekil öğretmen olarak Kalkandere de görev yaptı. Alman harbi sırasında Trabzon'da altı ay bedelli askerlik yaptı. Askerlik sonrası Rize Adliyesi'nde Zabit Kâtibi olarak çalışmaya başladı. Bir süre görev yaptıktan sonra Rize Pazar Nüfus Baş Kâtibi olarak tayin oldu. Burada altı ay kaldıktan sonra tekrar Rize Nüfus Müdürlüğü Baş Kâtipliğine getirildi. Bu görevi otuz bir yıl sürdürdü. Emekliliğinin ardından Rize Merkez Kazım Kara Bekir Caddesinde Arzuhâlci dükkanı açtı. Rizelilere otuz yedi yıl hizmet verdi. Altı çocuk babası olup, bir oğlu yirmi dört yaşında kaza geçirmiş ayakları tutmaz hale gelmiştir. Bu oğluna yirmi beş sene bizzat bakmıştır. Hasta oğlunu 1994 yılında 44 yaşında kaybeden Kayıkçı 18 Mart 2008 tarihinde vefat etmiş, Rize Merkez Pilav Dağı mahallesindeki aile mezarlığına defnedilmiştir.

 

Arzuhâlcilik mesleğini oğlu Abdurrahman Kayıkçı sürdürmektedir.

 

Rahmetle anıyorum.

 

Fatih Sultan KAR / İST.