Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 29-04-2022 15:02

Rizelilere hakaret eden Can Ataklı'ya dava

RİZELİLERE yönelik kullandığı sözler nedeniyle Rize Dernekler ve Vakıflar Birliği Vakfı (RİDEVA) ile Rize Dernekler Federasyonu tarafından suç duyurusunda bulunulan gazeteci Can Ataklı hakkında ‘hakaret’ ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçlarından dava açıldı.

Rizelilere hakaret eden Can Ataklı'ya dava

Gazeteci Can Ataklı’nın bir televizyon kanalında sunduğu programında Rizelilere yönelik söylediği sözleri nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. RİDEVA ve RİDEF ile birlikte 58 derneğin yöneticisi ve AK Parti Rize İl Başkanlığı’nca yapılan suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturma tamamlandı. Can Ataklı hakkında İstanbul 16’ıncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2022/564 dosya numarası ile ceza dava açıldı. Sanık Can Ataklı, 15 Haziran’da ‘hakaret’ ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçlarından hakim karşısına çıkacak.  

'AĞIR HAKARETLER VAR'

RİDEVA Başkanı Recep Albayrak, "Can Ataklı 21 Mayıs tarihinde, bir televizyon kanalında yayınlanan programda, bir parti genel başkanının Rize'ye ziyaretinde gerçekleşen hadiselerle ilgili haberi yorumlarken önce olay bölgesinde şiddete hiç bulaşmadan sadece demokratik tepkilerini ortaya koyan şahıslar hakkında açıklamalarda bulunmuş, daha sonra ise tüm Rize halkını kapsayacak şekilde Rizeli vatandaşlarımıza yönelik ağır hakaretler içeren, ayrıştırıcı, aşağılayıcı, tahrik edici ve tehdit edici bir üslupla beyanlarda bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

‘TÜRK ADALETİNE HAVALE EDİYORUZ'

Albayrak, "Tarihten bugüne devlet ve millet hizmetinde bulunmuş birçok devlet adamı, asker, halk kahramanı, Başbakanlar, TBMM Başkanları ve Cumhurbaşkanı yetiştirmiş, ülkemizin diğer tüm illeri gibi, her daim milli birlik ve bütünlüğü savunan insanların memleketi olan Rize'mize yapılan bu hakareti kabul etmemiz mümkün değildir. Sivil toplum kuruluşları olarak; hukuka aykırı fiilleri ile hemşerilerimizin mağduriyetine sebebiyet veren Can Ataklı'yı, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama, hakaret ve tehdit eylemlerinden dolayı kınıyor, kamu vicdanına ve yüce Türk adaletine havale ediyoruz” şeklinde konuştu. 

AdminAdmin