Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 21-05-2021 22:33   Güncelleme : 21-05-2021 22:33

Rizeli Halk Köylerine Yerleşiyor

Vatandaşlar, koronavirüsten uzak durup korunabilmenin yolunu köy hayatına sığınarak bulmaya çalışıyor.

Rizeli Halk Köylerine Yerleşiyor

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında devletin uyguladığı kısıtlamalar, okulların online eğitimi benimsemesi, çoğu iş yerlerinin home ofis çalışma biçimine geçmesi ve sokağa çıkma yasağı, insanları şehirden taşınıp köylerine  yerleşmeyi cazip hale getirdi. Vatandaşlar, koronavirüsten uzak durup korunabilmenin yolunu köy hayatına sığınarak bulmaya çalışıyor.
Koronavirüs (kovit-19) salgını döneminde, kent merkezlerinde yaşayan halk köydeki evlerine yerleşerek sebze yetiştirip hayvancılıkla uğraşarak doğal yaşamın kucağına sığındı.

Köylere doğru olan göçte en çok orta ve üst yaş grubu rağbet gösteriyor. Diyabet, tansiyon, kalp gibi kronik rahatsızlıklarından dolayı salgından korunmak için köylerde kendilerini korumaya alıyorlar. 

Şehirden köye göç eden insanlar köy hayatına adapte olarak inek, tavuk beslemeyi, bahçelerine fasulye , mısır, marul , lahana, maydanoz vb. dikmeyi, çay bahçelerini genişletme çalışmalarını daha yoğun bir şekilde yapmaya başladı. Böylece doğal beslenip, sürekli hareket halinde olduklarından daha sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ediyorlar. Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlü tutuyorlar. 

Köy yaşamı insanlara, şehrin stresinden uzak sakin bir yaşam sunuyor. Köylerde vakit geçiren halk pandeminin varlığından az da olsa uzaklaşıyor. Köyde besledikleri hayvanlarla yetiştirdikleri sebzelerle kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar. 
Şehir merkezinden köyüne yerleşen Mehmet Peçe: "Köyde sakinliği bulduk. Verandamızda çay demleyip arada mangal yapıp iş güçten sonra dinleniyoruz. Pandemiden önce de köyümüze gelirdik işlerimizi yapar hayvanlarımıza bakardık. Pandemi döneminde köye erken geldik ve burda kalmaya devam ediyoruz. Köy bize sağlıklı sakin bir hayat sunuyor. Çalışıyor ve nimetlerinden yararlanıyoruz." şeklinde konuştu.

EDİTÖR: ŞÜKRAN BÜYÜK