Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 05-05-2021 12:06   Güncelleme : 05-05-2021 12:33

Rizeli genç şef, komar çiçeğinden reçel yaptı

Karadeniz'in tüm kıyı kesiminde yetişen Komar çiçeği şimdi sofraya reçel olarak taşınacak.

Rizeli genç şef, komar çiçeğinden reçel yaptı

Rizeli 27 yaşındaki genç şef Nizamoğlu, hem aşçılık yolculuğunu anlattı hem de komar çiçeğinden reçel yapmanın aklına nasıl geldiğinden bahsetti: 

''Ben Adem Nizamoğlu, 27 yaşındayım. Rize'nin Ardeşen ilçesinden Aşağıdurak köyündenim. Aslında benim mutfak serüvenim 13 yaşımda başladı. İlk olarak komilik yaptım sonrasında bir pastanenin mutfağında buldum kendimi. Anladım ki olmak istediğim yer tam da burası. Halk eğitim merkezlerinin çeşitli aşçılık bölümlerinde kurs aldım. Değişik tatlar tatmayı, özgün yemekler yapmayı sevdiğimden iyi bir şef olmak istiyor ve bunun için de elimden gelen gayreti gösteriyorum. Gece gündüz mutfaktayım diyebilirim. Çünkü iyi bir şef olmak ve insanlara değişik tatlar tattırmak en büyük hayalim. Sanırım en son yaptığım ve farklı kesimlerce de çok beğenilen "Komar Çiçeği Reçeli" de bu hayalimde ne kadar isabetli olduğumu bana göstermiş oldu. Gelelim bu reçeli yapmanın aklıma nasıl düştüğüne:
Hayvanlara karşı aşırı sevgim olduğundan fırsat buldukça keçilerimle doğayı keşfe çıkarım. Bir gün keçiler komar ağacının etrafında otlarken çiçeklerin kokusu, rengi,güzelliği beni etkilemişti. Üzerindeki bal arılarını görünce aklıma bu çiçeklerden reçel yapmak geldi. Neticede arılar bu çiçekten bal yaparsa ben de pek güzel reçelini yapabilirdim. Hiç kimsenin yapmadığı, tatmadığı sadece benim keşfim olan reçel. Komar Çiçeği Reçeli. O heyecanla en güzel, en taze çiçekleri toplayıp reçelimi yaptım. Hakikaten de enfesti tadı. Muhakkak tadın, tattırın; yapın, yaptırın.  Afiyet olsun.''  ifadelerini kullandı. 

 

        

 

Editör: Leyla AKSU