Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 22-05-2021 23:34   Güncelleme : 23-05-2021 00:42

Rizeli Babaanne Rize Sepeti Geleneğini sürdürüyor

Rize'nin Güneysu ilçesi Başköy köyünde yaşayan Emriye Peçe, günümüzde halen bu sepet örme geleneğini devam ettiriyor.

Rizeli Babaanne Rize Sepeti Geleneğini sürdürüyor

Rize'nin dağlık ve engebelli arazi yapısı sebebiyle yük taşımacılığının büyük bir bölümü sırtta sepetle yapılırdı. Halen Rize'nin çoğu yöresinde kullanılan sepetin geçmişi çok eskilere dayanıyor.
Bölgede farklı sepet çeşitleri üretilmekte ve kullanılmakta. Ama genellikle iki ayaklı sırtta taşınan yük sepeti tercih ediliyor.

Rize'nin Güneysu ilçesi Başköy köyünde yaşayan Emriye Peçe, günümüzde halen bu sepet örme geleneğini devam ettiriyor. Emriye babaanne kendi elleriyle emek vererek ve severek örüyor sepetlerini. Önce sepet olmaya uygun fındık çubuklarını bahçelerden kesip eve taşıyor. Çubukların rahat kıvrılması gerektiği için çubukları bir müddet ıslak bekletiyor. Çubuklar kıvrılıp yontulmaya hazır hale geldiğinde dizinden destek alarak ince uzun parçalar ayırıyor çubuklardan.
İnce çubuklar hazır olunca sepeti örmeye başlıyor.

Zorlu bir süreç olan örme işi oldukça emek istiyor. İyi bir sepet yapmak için çok fazla çaba sarfetmenin gerek olduğunu söyleyen Emriye babaanne: "Öncelikle çubuklar çok iyi olmalı, üstleri soyulmalı, pürüzlü olmaması için yontulmalı ve sepetin sağlam ve düzgün olması için sık örülmelidir. Sepetin taşıyıcı kolu olan ayak kısmı sağlam yapılmalı." dedi.

Emriye babaanne, sepet yapmayı küçük bir kızken babamı izleyerek öğrendim, ilk babamdan gördüm sepet yapmayı sonra kendi kendime yaparak ustalaştım ve gücüm yettiği sürece örmeye devam edeceğim, dedi.
Babanne yaptığı sepetleri gelin ve torunlarına hediye ederek işlerinde kullanmasını ve onlara el emeği göz nuru bir hatıra kalmasını istiyor. Yaptığı sepetler herkes tarafından ilgi görüp beğeniliyor.

EDİTÖR: ŞÜKRAN BÜYÜK