Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 09-07-2021 16:40   Güncelleme : 09-07-2021 16:43

Rize'de Likapacılık Zamanı Başladı: kovasını kapan dağlara koşuyor.

Çaya alternatif olarak üretilen likapanın maddi açıdan getirisi oldukça yüksek.

Rize'de Likapacılık Zamanı Başladı: kovasını kapan dağlara koşuyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 300 metre rakımın üstündeki yüksek bölgelerde kendiliğinden yetişen lezzetli mi lezzetli yaban mersini, likapa, ligarpa, lifos, kaskanaka, ayı üzümü ve çoban üzümü gibi bir çok isim ile anılan, Latince ismi ‘Vaccinium’ olarak bilinen meyve, Türk Dil Kurumu tarafından "Mavi Yemiş" olarak isimlendirildi. Asitli toprağı sevdiği için üretiminde Karadeniz bölgesi, özellikle Doğu Karadeniz son derece uygun. 

Likapa üretiminde pilot bölge olarak seçilen Şimşirli köyünde, yıllık yaklaşık 30 ton Likapa hasadı yapılıyor.  Özellikle son yıllarda çaya alternatif olarak üretilen Likapanın maddi açıdan getirisi de oldukça tatmin edici. Kilogram fiyatı en düşük 25 tl olurken, marketlerde 80 tl'ye kadar alıcı bulabiliyor. Bunun dışında likapa üreticiliği yapan vatandaşlarımızdan edindiğimiz bilgilere göre 1 dönüm araziden yıllık yaklaşık olarak 100 bin tl gelir elde edilebiliyor. Ayrıca şeker hastalığı, göz ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa şifa kaynağı olması da vatandaşın Likapa üretme merakını tetikliyor. 

Likapanın kullanıldığı alanlar düşünemediğimiz kadar fazla. İlaç ve kimya sanayisinde kullanılabilirken ayrıca lezzetli reçeller yapılarak ve tek başına meyve olarak da tüketilebiliyor. Raf ömrü 15 gün olan yaban mersinini  uzun süre saklamak için şoklamak gerekiyor. Likapanın hasadı ise türüne göre haziran ayı ile ekim ayı arasında yapılabiliyor.

Adeta Bir Vitamin Deposu Şifa Kaynağı

Mavi yemiş; yaşlanmanın yavaşlatılması, hafıza ve beyin hastalığı, Alzheimer, kanser, böbrek sorunları, antioksidanlar, yakın ve uzak görme bozuklukları gibi bir çok sağlık problemine iyi geliyor. İlaç sanayisinde kullanılan meyve ayrıca sabun ve vücut losyonu yapımında da kullanılabiliyor. Meyve, yüksek miktarda A, C, E vitaminleri, demir, betakaroten ve lif içeriyor. Antioksidan sıralamasında; Brokoli, çilek, ve domates likapadan sonra geliyor.

 

Editör: Şükran Büyük