Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 10-07-2021 18:11   Güncelleme : 10-07-2021 18:14

RİZE'DE DUT YAĞMURU BAŞLADI

Rize'de olgunlaşan, tadına doyum olmaz ballı dutlar silinmeye başlandı.

RİZE'DE DUT YAĞMURU BAŞLADI

Ülkemizin pek çok yöresinde yetişen dut Rize'de de uzun yıllar boyunca yetişmektedir. Şifa deposu olan dut, yaş olarak yiyilebildiği gibi kurusu da oldukça lezzetlidir ama dutu Rize'nin nemi altında kurutmak imkansıza yakındır. Bunun yanısıra dut pekmezi yaparak da dutu şifa deposu haline getirebilirsiniz. 

Rize'nin Güneysu ilçesi Ulucami mahallesine bağlı Gültepe köyü sakinleri bahçelerinde olgunlaşan dutları komşularla bir araya gelerek dut ağacının altında açılan genişce bir beze silip dut ağacındaki dutları hasat ettiler. Toplanan dutlar seçildikten sonra  pekmez yapmak için tavaya koyulup yakılan harlı ateş üstünde pişirdiler. Oldukça zorlu olan dut pekmezi yapımı pişen dutları posasından ayırmak için el gücüyle sıkılmasıyla devam etti. Suyu çıkarılan dut süzüldükten sonra tekrar ateşe koyulup uygun kıvama gelinceye kadar pişirilip ekşiliği dengelemek için şeker katıldı. Uzun uğraşlar sonunda yemeye hazır hale gelen dut pekmezi efsane tadıyla damaklarda iz bıraktı. 

Alternatif tıpta da kullanılan hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunan dut pekmezi, besin değeri yüksek gıdalar arasında yer alır. Karadut ve beyaz dut şeklinde çeşitleri bulunan dut pekmezi mineral bakımından oldukça zengindir. 
İştah açan dut pekmezinin kilo aldırıcıdır. 
Mide, solunum, diş hastalıkları, gribal enfeksiyonlara iyi gelir. 
Kansızlık problemi olanlar için doğal ilaç olan dut pekmezi vücudun gündelik demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. 
Öksürüğe çok iyi gelir. Ayrıca ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıklarını da rahatlatmaktadır. 
Grip ve soğuk algınlığına karşı vücuda bağışıklık kazandırır. 
Kemik erimesi ve psikolojik sorunlara çare olmaktadır. 
Ağız ve boğaz enfeksiyonlarında direkt olarak kullanılması önerilmektedir. 

Dut Pekmezi Evde Nasıl Yapılır? 

İlk olarak dutları temiz bir tülbent veya çuval içine alın ve altına büyük bir kap yerleştirin. Suyunun süzülmesini sağlayın.
Ardından dut ve suları büyük bir tencere içine alın,kaynamaya bırakın.
Dutlar kaynamaya başladığında üzerine çıkmaya başlayan köpüğü alın.
Dutun çiğliği gidene kadar yaklaşık 45 dakika pişirin.
Kaynayan karışımı tekrardan süzgece alın ve süzülmesi için bir kap kullanın.
Dut tamamen süzüldüğünde, süzülen suyu tekrar pişirme kabına alın.
Su kaynadıkça ortaya çıkan köpükleri kaşık yardımı ile alın.
10 dakika daha kaynattıktan sonra dut pekmezini tülbent ile süzün ve cam kavanozlara koyun. Buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun

 

Editör: Şükran Büyük