Tanıtım Yazıları
Giriş Tarihi : 24-05-2021 16:05   Güncelleme : 24-05-2021 16:05

Özel yazılım geliştirme nedir?

Özel yazılım geliştirme nedir?

Bir kuruluşun, kullanıma hazır bir yazılımla ele alınamayacak belirli bir yazılım ihtiyacı olduğunda, geliştiricilere özel yazılım oluşturma görevini verir.

Özel yazılım geliştirme, benzersiz teknoloji çözümlerinin oluşturulmasıdır.Özel çözümler tipik olarak, kullanıma hazır yazılım seçeneklerinden daha pahalıdır.Özel yazılım geliştirme, ayrıntılı bir plan gerektirir.

Özel yazılım geliştirme, bir kuruluş içindeki belirli bir kullanıcı veya kullanıcı grubu için yazılım uygulamalarının tasarlanmasıdır. Bu tür yazılımlar, özellikle bu kullanıcıların ihtiyaçlarını, daha geleneksel ve yaygın kullanıma hazır yazılımlardan daha iyi karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Özel yazılım genellikle yalnızca bu belirli kullanıcılar için bir üçüncü taraf veya şirket içi geliştirici grubu tarafından oluşturulur ve yeniden satış için paketlenmez.

Özel yazılım ve hazır yazılım

Hazır yazılım, temelde benzer olsa da çeşitli ihtiyaçlara sahip geniş bir kitleye sunulan paket yazılım uygulamasından oluşur. Örneğin, Microsoft Word, kullanıcılarının çeşitli ihtiyaçlarına bir çözüm olarak geniş halk için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, özel bir yazılımın yapacağı gibi belirli bir gruba veya ihtiyaca hitap etmez.

Özelleştirilmiş yazılım geliştirme, tek bir kuruluşa göre uyarlanmış bir yazılım ürününün devreye alınmasını, geliştirilmesini ve piyasaya sürülmesini gerektirir. Örneğin, x şirket için oluşturulan bir uygulama yalnızca o şirket ve onun için tasarlandığı departman tarafından kullanılacaktır. Yazılım, şirketin altyapısı, markalaşması ve uygulama ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlandığından, yalnızca o kuruluş için çalışır.

Özel Yazılım Kullanmanın Avantajları

Özel yazılımın en büyük yararı, hazır yazılımın sunmadığı özellikleri sağlamasıdır. Kuruluşunuzun ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bir uygulama tasarlamak, tipik olarak çözüm uygulandığında yüksek bir üretkenlik düzeyine yol açar.

Üretkenliği artırmak veya dahili bir ihtiyacı karşılamak için tasarlanmış bir yazılım uygulamanız varsa, maliyeti artırılmış verimlilik vaadi ile dengelenir. Kuruluşunuzun özel bir yazılımı garanti edecek kadar spesifik bir ihtiyacı varsa, bir çözümü özelleştirmek akıllıca bir eylem haline gelir.

Özel yazılım geliştirme hizmetleri

İşletmeniz için bir yazılım uygulaması oluşturmak üzere bir şirket seçmek kolay değildir. İşe teklif verecek firmaları araştırmalı ve doğru fiyat ve hizmet seviyesi vaat eden firmayı seçmelisiniz. Bu şirketler genellikle ihtiyaçlarını değerlendirmek ve özel yazılımı oluşturmak için gereken toplam çalışma miktarını belirlemek için talepte bulunan kuruluşlarla buluşur. Daha sonra şirketler, projenin ne kadar geliştirme süresi gerektirdiğine ve ne kadara mal olduğuna göre teklif verirler. Bazı projeler ek süre ve maliyet gerektirebileceğinden, bu teklifler sabit değildir. Sadece en ucuz şirketi seçmeyin. Bunun yerine ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayacak şirketi seçin.