Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 12-07-2021 14:37   Güncelleme : 12-07-2021 14:50

KURBAN BAYRAMINA 8 GÜN KALA KURBAN PAZARLARINDAKİ HAREKETLİLİK AZALMADAN DEVAM EDİYOR

İslam aleminde iki büyük bayramdan biri olan Kurban Bayramı için binlerce Rizeli vatandaş, kurban kesme vazifesini yerine getirebilmek adına uygun fiyattaki kurbanlıkları bulmak için kurban pazarlarını ziyaret ediyor.

KURBAN BAYRAMINA 8 GÜN KALA KURBAN PAZARLARINDAKİ HAREKETLİLİK AZALMADAN DEVAM EDİYOR

Rize'nin pekçok bölgesinde kurulmuş olan kurban pazarlarındaki hareketlilik dikkat çekiyor. Pazarlarda bulunan kurbanlıkların birçoğu satılmış durumda olmasına rağmen vatandaşlar, kurban fiyatlarının genel olarak yüksek olduğunu belirtiyor. 

Kurbanlık alışverişini tamamlayan Ahmet Peçe:" Bu Kurban Bayramı sadece  et kesildiği ve ardından tıkabasa kavurma yiyildiği, dolabın her yerinin hıncahınç etle doldurulduğu, kasap önünde kocaman bir et poşetiyle kıyma sırasının beklendiği bir bayram değil; yoksulların da düşünüldüğü, yetimlerin de doyurulduğu, birlik ve beraberliğin pekiştiği kutsal bir ibadettir. Allah'a kurban edilen kurbanlık hayvanlar kesilirken, kesilen etlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı, masaya din kardeşlerimiz için bir tabağın daha koyulacağı bir bayramdır. Bu bayram hem muhtaçları doyurmanın sevinciyle hem de manevi duygularla kutlanmalıdır."dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2021 yılı kurban fiyatlarını açıkladı. 

Kurbanlık fiyatlarını açıklayan Bayraktar, "Bu yıl ülkemizde ortalama kurban fiyatları, hayvan başına büyükbaşta 6 bin 500 lira ile 35 bin lira, küçükbaşta ise 1300 lira ile 5 bin lira arasında değişiyor. Canlı ağırlık fiyatı da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 24-35 lira, küçükbaş hayvanlarda ise 24-40 lira arasında" dedi. 
Bayraktar, yem fiyatlarındaki aşırı artışın kurbanlık fiyatlarını da etkilediğini belirtti. 

Açıklanmış olan 2021 kurbanlık fiyatlarının bayram yaklaştıkça ve talebin durumuna göre de değişeceğine dikkati çeken Bayraktar, Türkiye ortalamasına bakıldığında, büyükbaş hayvanların canlı ağırlık kilogram fiyatının 29 lira 46 kuruş, küçükbaş canlı ağırlık kilogram fiyatının ise 33 lira 36 kuruş olduğunu açıkladı. 

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2021 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 1125 lira, yurt dışında 925 lira olarak belirlendiğini açıkladı.