Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 31-03-2021 14:13   Güncelleme : 31-03-2021 14:13

Komar Balının Özellikleri Saymakla Bitmiyor

Komar Balının Özellikleri Saymakla Bitmiyor

Komar balı sadece Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişen Orman Gülü bitkisinden Kafkas arılarının elde ettiği baldır. Yörede Komar Çiçeği olarak adlandırılan Orman Gülü Çiçeği, 1000-2500 metre yükseklikte yer alan mor, sarı ve beyaz renklere sahip bir çiçektir. Keskin bir kokuya sahip olan bu çiçek nadir de olsa Doğu Karadeniz’in sahil kesimlerinde bulunur.  Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen Komar Balı, kuvvet vermesi bakımından tüketilir.

Doğu Karadeniz’in sahil kesimlerinde orman güllü olarak adlandırılan mor komar çiçeği, yüksek yerlerde yayla gülü olarak adlandırılan beyaz komar çiçeği bulunur. Komar çiçeğinin bir diğer türü de çifin adı verilen sarı komar çiçeğidir. Sarı renkli komar zehirlidir ve arılar çok fazla yanaşmaz. Sarı komar çiçeğinde bulunan Grayotoksin adlı zehirli bir madde bulunur. Arılar tarafından alınan ve petek gözlerine konulan bu madde bala karışır ve bal fazla yenildiğinde zehirlenmelere neden olabilir. Normalde komar balına zaten sarı orman gülü poleninden karışır. Ancak içerisindeki oran yüksek olursa zehirlenme meydana gelebilir gerçekleşir ve bu zehirlenmeler de genelde bal taze iken gerçekleşir.

İçerisinde toksin maddeler bulunmasından dolayı zehirlenmelere neden olabilen Komar balı bilinçli tüketildiğinde tam bir şifa kaynağıdır. Mayıs ayı itibariyle komar çiçeklerinden polen toplayan arılar, haziran sonu gibi bu topladıkları çiçekleri salgılarıyla birlikte bala dönüştürür. Çok az miktarda üretilen ve tam bir şifa kaynağı olan bal, çok kıymetlidir ve ilaç olarak tüketilir. Fazla tüketilmesi halinde bal tutması, tansiyon düşüklüğü gibi rahatsızlıklara neden olmasından dolayı ‘deli bal’ olarak adlandırılır.

Komar Balı Nasıl Kullanılır?

Halk arasında şifa kaynağı olarak bilinen Komar Balı, uygun dozda alındığı takdirde iyileştirici etkiye sahiptir. Bu özelliği nedeniyle alternatif tıpta da ilaç olarak kullanılan komar balı, bir çay kaşığından fazla kullanıldığında zehirlenmelere neden olabilir.  Geçici baygınlıklara, tansiyon düşüklüğüne ve mide bulantısına neden olabilen Komar Balı, çiçek ve kestane balı gibi kahvaltılık olarak tüketilmemelidir. Bilinçli olarak sabah akşam bir çay kaşığı ilaç olarak alınmalıdır. Çocuklara kesinlikle verilmemelidir.

Uygun şekilde kullanıldığı takdirde Komar Balı tam bir şifa deposudur ve faydaları şu şekildedir:

  • Komar gülü balı antioksidan özelliği gösterir.
  • Bakterilere karşı antibakteriyel etki gösterir ve vücudu mikroplardan temizler.
  • Mide- bağırsak rahatsızlıklarında, hipertansiyonda, koroner kalp hastalıklarında alternatif tedavi olarak kullanılır.
  • Ciğer hastalıklarına iyi geldiği düşünülür. Akciğeri temizleme etkisi vardır.
  • Ağrı kesici özelliği ve tansiyon düşürme etkisi vardır.

Bilinçli tüketilmesi halinde bu gibi olumlu etkileri bulunan Komar balı fazla tüketilmesi halinde de istenmeyen etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer balda toksin madde varsa yedikten kısa bir süre sonra nabız düşmesi, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde hemen tuzlu ayran, arkasından da tuzlu su içilerek hasta kusturulmalıdır. Böylece balda bulunan zehir vücuttan atılmış olur. Ancak şikayetler devam ederse vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Komar Balı Fiyatları

Piyasada birçok bal vardır ve her birinin fiyatı farklıdır. Komar balı çok az üretilen bir bal türüdür ve tam bir şifa deposudur. Bu nedenle de birçok bal çeşidine göre fiyatı yüksektir. Hem az üretilmesi hem de çok fazla rağbet görmesi nedeniyle pahalıdır. Ancak günde sadece bir çay kaşığı tüketilebildiği için az miktarda komar balı uzun süre yetecektir. Piyasada çok fazla sahte bal bulunmasından dolayı Komar balı alırken güvenilir yerden alındığından emin olunmalıdır.

Kaynak: https://www.komarbali.com/