Sağlık
Giriş Tarihi : 12-11-2021 11:01   Güncelleme : 12-11-2021 11:01

Kış aylarının vazgeçilmezi, pandemi sürecinde sofraların gözdesi

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber, grip, soğuk algınlığı ve koronavirüse karşı bağışıklık sistemlerini korumak isteyenlerin tercihi turşular kurulmaya başlandı.

Kış aylarının vazgeçilmezi, pandemi sürecinde sofraların gözdesi

Turşu yemeklerin yanında sık sık tüketilen şifa kaynağı bir besin. Ve genellikle yemeklerin yanında tüketilse de içeriğindeki yüksek tuz ve sirke oranı ile tüketilmesi için dikkat edilmesi gereken bir besindir.Grip mevsiminin başladığı bugünlerde turşu yemek çok önemli.

Turşu çok büyük bir antibiyotik olduğu için turşu suyu da sindirime, boğaz iltihabına ve bütün mikroplara  karşı tam bir savaşçı. Özellikle mevsim geçişlerinde turşu gibi probiyotik içeriği bakımından zengin beslenmeye önem vermelisiniz.

Turşu tüketimi bağırsaklarda bulunan toksinleri uzaklaştırarak sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor.

Fakat turşu tüketirken dikkatli olunmalı ve bilinçsiz bir şekilde turşu tüketilmemeli, yüksek tansiyonu,  böbrek yetmezliği ve mide hastalıkları olanların çok kontrollü yemeleri hatta hastalık düzeylerine göre hiç yememeleri bile gerekebilir.