Tanıtım Yazıları
Giriş Tarihi : 24-05-2021 16:05   Güncelleme : 24-05-2021 16:05

Keten kumaştan neler yapılır?

Keten kumaştan neler yapılır?

Keten, Linaceae familyasındaki Linum cinsinin bir parçası olan keten bitkisinden yapılan son derece güçlü ve hafif bir kumaştır. "Keten" kelimesi, ketenin Latince adı olan "linum usitatissimum" dan gelir. Keten, pamuk gibi doğal bir elyaftır, ancak keten liflerinin dokunması zor olabileceğinden, hasat ve kumaş haline getirilmesi daha uzun sürer. Lifler bitkiden çıkarılır ve lifleri yumuşatmak için uzun süre depolanır.

  • Keten,
  • havlular,
  • masa örtüleri,
  • peçeteler,
  • çarşaflar için kullanılan yaygın bir malzemedir.

Her zaman keten kumaştan yapılmasalar da "çarşaflar" terimi hala bu ev eşyalarına atıfta bulunmaktadır.

Kumaş söz konusu olduğunda, dünyada bulunan ve mevcut olan tüm farklı kumaş türlerine aşina olmayabilirsiniz. Bu kumaşların bir kısmı yatak ve çarşaf olarak kullanılırken, diğer kumaşlar giyim ve konfeksiyon için kullanılmaktadır.

Keten, en çok kullanılan kumaşlardan biridir ve doğrudan keten bitkisinden gelir. Güçlü, dayanıklı ve emici bir kumaş olarak bilinen keten, yumuşak ve rahat olduğu ve pamuktan çok daha hızlı kurduğu için neredeyse her zaman yatak için bir kumaş olarak bulunur ve kullanılır- bu da onu uyurken terleyen insanlar için ideal bir kumaş yapar.

Keten ne İçin Kullanılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, keten kumaş, rahat, dayanıklı, yumuşak olduğu ve kolayca kurduğu için yatak takımlarında ve çarşaflarda kullanım için popüler bir kumaştır. Sadece bu da değil, aynı zamanda keten lifleri oldukça gözenekli olduğu için, mükemmel ısı iletkenleridir ve onları yatak takımlarında kullanım için sıcak, rahat ve konforlu hale getirir.

Ek olarak, keten oldukça hafiftir, bu da onu tüm yıl boyunca mükemmel kılar. Keten, kış aylarında doğal olarak sıcaklığınızı korur ve nem emici özellikleri, sıcak aylarda kuru ve serin kalmanıza yardımcı olur.

Yatak malzemelerinde kullanımının yanı sıra, pencere bakımlarınızda ve hatta bandajlarınızda kullanılan keten kumaşı bile bulabilirsiniz. Çünkü keten, ışığı filtrelemek ve mikropları filtrelemek için harikadır!

Keten Anti bakteriyeldir

Keten bezinin en büyük faydalarından birinin tamamen anti bakteriyel olması olduğunu unutamayız. Zararlı bakteriler ve diğer mikroplar ince ve sıkı dokunmuş lifler içinde hayatta kalamaz.         Keten bezini oldukça arzu edilen bir kumaş haline getirdiği anlamına gelir.

Keten Yıkanabilir

Pamuk gibi keten de oldukça kolay yıkanabilir. Çarşaflarınızı elde yıkamaktan veya çamaşır makinesine atmaktan çekinmeyin. Küçültmeye çok dikkat edin, çünkü bu bazen ketende olabilir. Ancak bunun dışında yıllarca kullanacağınız kesinlikle dayanıklı, güçlü ve rahat bir kumaştır!