Tanıtım Yazıları
Giriş Tarihi : 24-05-2021 16:09   Güncelleme : 24-05-2021 16:09

Kasko Sigortası Neleri Karşılar?

Kasko Sigortası Neleri Karşılar?

Araçları ve içerisindeki insanları koruma altına almak için araç kasko sigortası yaptırılması gerekir. İsteğe bağlı olarak yaptırılan kasko araçta meydana gelen hasarları karşılar.

Sigorta teminatı dışında sürücünün istediği birçok farklı ek teminat poliçe içerisine eklenir. Kasko sigortasında ölümlü ya da sakat kalınan bir kaza yaşanması halinde poliçede belirtilmiş olan miktara bağlı kalarak sigorta şirketi tarafından tazminat ödenir.

Araç, Sürücü Ve Yolcu Güvence Altında

Trafikte yaşanan veya park halinde çarpma ya da hava şartlarından ve doğal afetlerden kaynaklanan hasar gibi konularda kasko sigortası ile teminat altına alınır. Kasko sigortası neleri karşılarsorusunun cevabı sigorta şirketi ve sürücü arasında yapılan ek teminatları göre farklılık gösterir.

Standart bir trafik sigortası poliçesinde her türlü kaza ve hasar durumlarında hem araç hem de yolcu ve sürücü koruma altına alınır. Ancak burada kaza yapanın sigorta yaptıran şoför olması halinde karşı tarafın masrafları ödenir ancak şoförün kendi aracındaki masraflar sigorta dışında tutulur.

Kasko Sigortası Yaptırmak Zorunlu Değildir

Kasko sigortası ile riskler güvence altına alınır. Kasko sigortası yaptırmak zorunlu değildir ancak sağladığı avantajlar dikkate alındığında birçok sürücü tarafından tercih edilmektedir.

Kasko sigortası genel şartları açısından değerlendirildiğinde hasar, tazminat ve çeşitli hükümleri kapsadığı bilinmektedir. Kasko sigortası trafikte bulunan motorlu ve motorsuz tüm araçları kapsar dolayısıyla iş makinesi ve traktör gibi araçlara da kasko sigortası yaptırmak söz konusudur.

Farklı Kasko Türleri Ve Seçenekleri

Kasko sigortasının hesaplanması sigortalının talep ettiği ek teminatlara göre farklılık gösterir. Örnek vermek gerekirse orijinal cam taktırma işlemi, servis olanağı ve ikame araç gibi birçok farklı teminat sigorta kapsamı içerisine alınabilir. Dolayısıyla bu durum karşısında hesaplanan prim ücreti farklılık gösterir. Genel olarak

  • Dar kasko
  • Kasko
  • Genişletilmiş kasko
  • Tam kasko gibi farklı kasko türleri ve seçenekleri tercih edilmektedir.

Kasko Genel Şartları

Kasko sigortası yaptırmadan önce kasko genel şartları teminat dışı haller konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Teminat dışında kalan bölümlerde hak sahipleri yalnız çarpma gibi durumlarda değil aynı zamanda doğal afetlere karşı da güvence altına alınır.

Doğal afetler sonucunda araçta bulunanların hayatını kaybetmesi halinde kanuni varisler için tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Kasko sigortası ile ortaya çıkacak ağır yaralanma yada ölümle sonuçlanan trafik kazalarında tüm maliyetler koruma altına alınır.

Maddi hasarlar poliçedeki teminatlar kapsamında güvence altına alınır.Araç kasko sigortasının karşıladığı alanlar sigorta yaptıran kişinin ödediği teminata göre çeşitlendirilir.