Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 11-06-2021 14:13   Güncelleme : 11-06-2021 16:42

İKİZDERE ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BASIN AÇIKLAMASI

İkizdere'de 3. Zincir Mağaza açılıyor. Yerel esnaf zor durumda...

İKİZDERE ESNAF VE SANATKARLAR ODASI BASIN AÇIKLAMASI

Ulusal market zincirleri son yıllarda tüm illere, ilçelere, beldelere hatta köylere kadar girdi. Yerel market ve bakkallar bu zincir mağazalarla yarışamadığı için kapatıp büyük şehirlere göç etmek durumunda kalıyor. Bundan İkizdere esnafı olarak biz de müzdaripiz. İlçemizde hali hazırda A101 ve ŞOK olmak üzere 2 farklı zincir market şubesi var. Şimdi de 3. zincir market şubesi olarak BİM şube açmayı planlıyor.


A101 ve ŞOK ilçemize geldiğinde 6 tane esnafımız dükkanını kapatıp İkizdere'den göç etti.
Bu zincir marketlerin İlçe ekonomisine hiçbir kârının olmadığını düşünüyoruz. Akşam olunca toplanan para ilçeden çıkıp gidiyor. Bizler ise kazandığımızı yine yaşadığımız ilçede ikizdere'de harcıyoruz, bir yatırım yapacaksak yine burada yapıyoruz. 

 

İlçe nüfusumuz kışın 1500 kişi civarında. Yaz sezonunda sadece 3 ay iş yapan esnaf kış aylarında bağkurunu, sigorta primini, kirasını ödemekte zorluk çekiyor.
Bu konuda acilen bir yasal düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

Edindiğimiz bilgilere göre Cumhurbaşkanı yardımcımız Fuat Oktay başkanlığında bir taslak çalışma var.
Bu çalışmaya göre:
- 5 bin nüfusa 1 zincir mağaza
- 2 bin nüfus altına ruhsat verilmemesi.
- En yakın mahalle bakkalına 200 m mesafeden yakın olmamalı.
Gibi maddeler yer alıyor. 

İkizdere'de açılması planlanan bu yeni zincir market ilçe esnafını tamamen bitirecek. Bu zincir market 6 bakkala sadece 100m mesafede. 
BİM şubesinin açılması planlanan bina şuan inşaat halinde, fakat markete ruhsat verilebilmesi için sadece ön cephesi bir an önce bitirilip marketin açılmasının hızlandırılması amaçlanıyor. 

Bizler yöneticiler olarak ilçemize nasıl yeni ulusal zincir mağazalar açılır hesabı yapmaktansa yerel esnafı nasıl koruruz hesabı yapmalıyız. Ulusal marketlerin ilçemize gelişine yardımcı olmak yerine ilçe esnafımıza yardımcı olmalıyız. Bu konuda ilçe belediye başkanının esnafına sahip çıkmasını ve bizlere destek olmasını bekliyoruz. Aksi taktirde 5-6 esnaf daha kepenk indirip aileleriyle beraber ilçemizden göç edecek.
İkizderemizin sokağını canlı tutan yerel esnafımızdır.
İlçe Belediyesinin alacağı kararlarla bu duruma müdahale edilip engel olunabiliyor. Ülkemizde bunun örnekleri mevcuttur. Bu yüzden bizler de tüm ilçe esnafı olarak Belediye Başkanımız Hakan KARAGÖZ'den bize destek olmasını, hassasiyet göstermesini ve bizden taraf olmasını bekliyoruz.

İkizdere Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı
                             Yaşar KARA

EDİTÖR: SÜKRAN BÜYÜK