Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 04-07-2021 12:13   Güncelleme : 04-07-2021 12:13

Çay Budama Masrafı Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yaptığı 'çay budama masrafı' açıklamasının ardından çiftçiler, hesaplara yatacak olan çay budama bedelini beklemeye başladı.

Çay Budama Masrafı Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 18 Haziran'da kendi Tweeter hesabından :" Çay Budama Masrafı desteği kapsamında 7.371.960 TL olmak üzere toplamda 2.563.770.722 TL’lik destekleme ödemelerini üreticilerimizin hesaplarına aktarmaya başladık." açıklamasında bulunmuştu. Açıklamanın ardından çay üreticeleri ödenecek olan çay budama masraf destek parasını dört gözle beklemeye başlamıştı. 

Bakan Pakdemirli'nin yapmış olduğu duyurudan bu yana 16 gün geçmesine rağmen çay çiftçilerinin hesaplarında herhangi bir hareketlilik olmaması eleştiri odağı haline geldi. 

Budama ödemesini bekleyen bir Çay üreticisi:
"Sayın Bakan'ım, bu Tweetinizin üstünden  16 gün geçti. Çay budama bedeli hala hesaplara yatırılmadı. Çaykur yöneticileri basının karşısına çıkıp temmuz ayı içinde ödenecek dedi ama gün vermedi. Bilgi verirseniz memnun oluruz." eleştirisinde bulundu. 

Alınan bazı bilgilere göre çay budama masrafı desteği temmuz ayının 9'u ile 16'sı arasında hesaplara yatması bekleniyor. Ödeneğin temmuzun ikinci ve üçüncü haftalarında tüm çay üreticilerinin hesaplarına ulaşacağı söyleniyor. 

Yıllardır çay üreticiliği yapan Çaykur emeklisi Hamdi Büyük: "Ödemeler yapılacak da ne olacak! Gelen ödemeyi yapılan zamları karşılamak için kullanmak zorunda kalıyoruz. Elde avuçta pekte bir şey kalmıyor ama yine de şükür her halimize. Allah devletimize zeval vermesin. "dedi.