Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 13-07-2021 13:45   Güncelleme : 13-07-2021 13:45

Bu yıl Turizm'de Rota Ayder Yaylası

Ayder Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Otel Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erdal Sarı yeni turizm sezonu ile ilgili olarak çok önemli açıklamalarda bulundu.

Bu yıl Turizm'de Rota Ayder Yaylası

Rize Turizmin’ de önemli bir yeri olan Ayder ‘de heyecanlı ve hareketli bir dönem başladı. Altyapı çalışmaları devam ediyor. Hazırlıklar Ayder turizmine önemli bir hareket katacaktır. Pandemi koşullarında gerekli hijyen önlemleri alındı. Bacasız sanayi olarak ifade edilen turizmde yeni sezon da Ayder ‘de büyük bir hareketlilik bekleniyor.

Başkan Sarı; Hijyen koşulları ve  "Güvenli Turizm Sertifikası ile sağlık yatırımları,  Avrupa'nın en büyük şehir hastaneleri ve ülkemizin sağlıkta başarılı bir performans göstermesi, aşı ile birlikte dünya da ciddi bir dikkat çekmeyi başardı. Bu nedenle, krızı fırsata çevire biliriz. İyi bir tanıtım yapabilirsek buradan büyük bir avantajla çıkabiliriz.

Turizm tanıtım konusunda çok daha iyi olmalıyız. Uluslararası medya, ulusal medya, sosyal medya, Google, yandex ve youtube'de bile neredeyse hiç tanıtım yok. Sadece tanıtım değil, alt yapı olarak da hazırlık yapmalıyız. Türkiye, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Avrupa ve Körfez  ülkeleri ağırlıklı tanıtım yapmalıdır. Dijital tanıtım yöntemleri kullanılmalıdır. Dijital fuarlar yapılabilir. Tematik turizm haritaları hazırlanmalıdır. Yurtdışı tanıtıma ağırlık verilmelidir. Online olarak Turizm tanıtımları ve EMİTT gibi fuarlar yurtiçi ve yurtdışında yapılmalıdır.

Ayder, Rize'nin Dünya'ya açılan yüzüdür. Bu nedenle Ayder için özel bir konsept hazırlanmalıdır. Tarih ve sağlık turizmi, kültür turizmi, doğa turizmi, kongre ve fuar turizmi ve konaklama hizmet ile önemli imkanlara sahiptir. İstanbul’daki butik otelleri güçlendirecek yeni bir plan hazırlanmalıdır. Herşey dahil yerine daha özel programlar yapılmalı.

Davos'a alternatif "Ayder" neden olmasın. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB, TÜROB, TOBB, TUSAD, Ticaret Odası, Esnaf Odaları, Seyahat Acentaları ve ilgili paydaşlar geleceğe yönelik planlama yapmalıdır. Yurt dışı tanıtıma ağırlık verilmelidir. Yeni yöntemleri uygulamaya koymalıyız. Teknolojik imkanları etkili bir şekilde kullanmalıyız. Dijital Turizm Ansiklopedisi yapılabilir.

Sağlık turizmi açısından Türkiye oldukça ileri bir seviyede ve pandemi sürecinde de başarılı bir yönetim gösterildi. Bu da Turizm için iyi bir gösterge oldu. Sağlık turizm belgesi yaygınlaştırılmalıdır. İl ve bölge bazlı turizm alternatifleri üzerinde çalışmalıdır. Ayder ayrı bir proje olarak ele alınmalıdır. Özellikle Tarihi kemer köprüler, sıcak şifalı su, kış turizmi, trekking için farklı bir proje yapılabilir. Kültür turizmi açısından Dünya'da eşi bulunmaz bir bölge, cazibe merkezi yapılmalıdır.

Ayrıca, illerimizin ve bölgelerimizin karakteristik özelliklerine göre turizm seçenekleriniz değerlendirilmelidir. Yerli turist potansiyelimiz çok düşük seviye ‘de, yabancı turist ve gurbetçilerimizin yurda gelişini kolaylaştıracak tedbirler alınmalıdır. Karayoluyla özel araçla gelen gurbetçilerimize yabancı gümrüklerde zorluk çıkartılıyor. Diplomatlarımız bu konuda duyarlı olmalıdır.

Türkiye, mevsimsel, tarihi ve doğal güzellikleri ile ve alternatif turizm potansiyeli, kruvazör, tarih, doğa, İnanç, deniz, termal, kongre, fuar, spor, zengin mutfak kültürü ile gastronomi turizmi ve sağlık turizmi gibi bütün imkânlarıyla dünya turizminin yeni cazibe merkezi olabilir.  Ayrıca, zengin turizm destinasyonu, sağlık ve hijyen kurullarına uygun personel ve dünya standartlarında tesislerimizle yeni döneme Ayder olarak misafirlerimizi ağırlamaya hazırız" dedi.


Muhabir 53 imtiyaz sahibi ve Strateji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Muhammet Delal ise;  "Bizde destek sunmaya hazırız. Ayder, Andon, Anzer gibi marka değerlerimiz var. Hamsi, Muhlama, Çay festivallerimiz, yayla şenliklerimiz, kış festivalimiz, formulaz ve doğa turizmimiz var. Rize 'de turizmin gelişmesi için tanıtım ve proje desteği sunmaya hazırız" dedi.