Tanıtım Yazıları
Giriş Tarihi : 05-01-2022 12:56   Güncelleme : 05-01-2022 12:56

Aile danışmanlığı nedir? Ne iş yapar?

Aile danışmanlığı nedir? Ne iş yapar?

Aile danışmanları, evli çiftler ya da aile bireyleri arasında, ev içinde meydana gelmesi olası duygusal ya da zihinsel sorunların aşılması için danışmanlık hizmeti sağlar. Aile danışmanlarının en baş görevi, aile hayatında müdahale eden konuların tartışılması ve incelenmesi için aileleri ile bir araya gelmektedir. Aynı zamanda sahip olduğu diğer sorumlulukları şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Terapi süreçlerinde, hangi konular üzerinde durulacağını belirlemek için aile üyeleri ile iletişime geçmek.
  • Belli yöntemler ile, aile üyeleri hakkında bilgi toplamak
  • Ayrılık, boşanma, çocuk yetiştirme, finansal zorluklar gibi konular için danışanları bilgilendirmek
  • Madde bağımlılığı ile alakalı programlara katılım sağlayarak mahkum ve aile danışmanlığı tedavi hizmeti sunmak
  • Çocukların göz altına alındığı ya da tutuklandığı vakalarda, mahkemelere tavsiye vermek ve kolluk görevleri ile iletişim halinde olmak.Aile danışmanlığı psikolojik danışmanlık için ulaşınız.

Aile danışmanı nasıl olunur?

Aile danışmanı nasıl olunur sorusu, danışmanlık hizmeti vermek isteyen ve bu konuda ilgili olan kişilerin merak ettiği bir durumdur. 4 senelik eğitim veren sosyoloji, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, tıp ve çocuk gelişim bölümlerinde lisans derecesinde mezun olmak gereklilik. Aynı zamanda bir çok üniversite aile danışmanlığı sertifika programları verir.

Aile danışmanı olmak isteyen kişilerin bir takım kişisel yeteneklere sahip olması gerekiyor. Bunlar arasında gözlem yeteneği iyi olması ve insan ilişkilerinin yüksek olması ön planda yer alıyor.