Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 16-07-2021 16:22   Güncelleme : 16-07-2021 16:22

Afetzedelere Denizfeneri ve Kızılaydan Yardım

Rize'de 14 Temmuz günü etkili olan sağnak yağış birçok afeti de beraberinde getirdi.

Afetzedelere Denizfeneri ve Kızılaydan Yardım

Özellikle Güneysu, Ardeşen, Çayeli ilçe ve köylerinde etkili olan yağış pek çok noktada heyelana, sel ve taşkınlara neden oldu. Yaşanan afetten sonra ölenler, yaralananlar ve halen arama çalışmaları devam eden kayıp vatandaşlarımız var.

Selin can ve mal kaybına neden olduğu Güneysu ilçesinde arama kurtarma çalışmaları, heyelan altında kalan ev ve iş yerlerinde, ilçe merkez ve köy yollarında taşan derenin getirdiği çamur temizleme çalışmaları şuan hız kesmeden devam ediyor.

Afetten etkilenen Güneysu ilçesinde Denizfeneri tarafından afetzedelere temiz içme suyu sağlanıyor. Çalışan ekiplere su dağıtılıyor. Dere yataklarının taşmasından dolayı merkez sisteme bağlı içme suyunun tüketilmemesi konusunda uyarılar yapılırken vatandaşa temiz içme suyuna kolay ulaşabilme imkanı sunuluyor. 
Kızılay afet bölgesinde çalışan işçiler, zarar gören iş yeri sahipleri ve afetten etkilenen vatandaşlar için bölgede Kızılay ikram merkezi kurarak vatandaşlara sıcak çay ve yiyecek ikramında bulundu. 

Afetin ardından yaşanan elektrik kesintileriden mağdur olan bölge halkının mağduriyetini gidermek için elektirik sağlayan özel araçla vatandaşların yardımana koşarak telefonlarını ve diğer elektronik  eşyalarını şarj edebilme imkanı sundular.