Gündem
Giriş Tarihi : 03-06-2021 21:08   Güncelleme : 03-06-2021 22:02

3 HAZİRAN PES EKİNOVARUS FARKINDALIK GÜNÜ

Bugün 3 Haziran pes ekinovarus(içe dönük ayak sendromu) farkındalık günü.

3 HAZİRAN PES EKİNOVARUS FARKINDALIK GÜNÜ

Doğuştan çarpık ayak deformasyonu, çocuklarda ayakta içe doğru çarpıklık olarak bilinir. 1000’de 1 oranında görülen bu hastalık  tek taraflı veya çift taraflı görülebilir. Pes ekinovarus erkek çocuklarda daha sık görülmektedir ve ailede çarpık ayak sorunu varsa bebekte görülme riski ortaya çıkar.


Doğuştan çarpık ayak tanısını, ultrasonografi tetkikleri ile anne karnında veya  doğum sonrasında koymak mümkündür. Doğuştan çarpık ayak hastalarının mutlaka doğuştan kalça çıkığı açısından da değerlendirilmesi gerekmektedir.
Çarpık ayak tedavisinde Dr. Ponseti'nin geliştirdiği tedavi yöntemi uygulanıyor. Ayaklar esnetilerek, alçı takılıyor. Ortalama bir hafta kadar kalan bu alçılama ile bebeğin ayaklarında belirli bir düzelme  görülür hale geliyor. Bu işlem yaklaşık 1 ay boyunca her hafta yeniden tekrarlanıyor. Bir ay sonunda ayakların normal hale gelmesi bekleniyor.


Bir aylık süreç sonunda ayaklar yeniden kontrol ediliyor, ayaklar rahatça esnetilebiliyorsa ve topuk kemiği yerindeyse alçı tedavisi  tamamlanmış oluyor.
Eğer, topuk kemiği yerinde değil veya ayaklar rahat esnetilemiyorsa aşilotomi operasyonu gerçekleştiriliyor. Operasyon sonrası yine alçılama işlemi yapılıyor ve sonrasında ayağın şeklini koruyan ortez denilen arası çubuklu özel bir ayakkabı giydirilmesi gerekiyor. Bu tedaviden sonuç alabilmek için çocukların günde 23 saat boyunca ve üç ay süreyle giymesi gerekiyor.


Ponseti'nin doğum günü olan "3 Haziran" Dünya Pes Ekinovarus Günü (World Clubfoot Day) olarak ilan edildi . Dr. Ponseti'yi minnetle anıyoruz. Sayesinde dünya üzerinde  pes ekinovarus tedavi edilebilir bir hastalık olarak kabul ediliyor.

 

editör: şükran BÜYÜK